Wraz z nadejściem 1 września uczniowie wrócili do szkolnych ławek, a program Dobrze Jemy rozpoczął się po raz czwarty!

Bardzo miło nam powitać wszystkich nauczycieli, którzy są z nami już kolejny rok, jak i tych, którzy dopiero dziś rozpoczynają przygodę z programem Dobrze Jemy.

Zachęcamy Państwa przede wszystkim do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi programu i podjęciem decyzji w jaki sposób będziecie realizować program. Można to robić raz na miesiąc poświęcając cały dzień na zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania według jednego z proponowanych przez nas scenariuszy.

Możecie również realizować zajęcia blokami – np. raz w tygodniu poświęcać godzinę na jeden z elementów danego scenariusza. Przede wszystkim – rozmawiajcie z uczniami o dobrym odżywianiu regularnie, wykorzystujcie do tego przygotowane przez nas narzędzia i zaproście rodziców do współpracy.

Każdy scenariusz zawiera elementy dydaktyczne, łączące poszczególne aktywności w jeden zamknięty cykl nauki nowego zagadnienia. Starajcie się realizować każdy ze scenariuszy z wykorzystaniem wszystkich 5 etapów: wprowadzenia, rekonstrukcji, transformacji, konstrukcji i refleksji. Udowodniono naukowo, że takie podejście do nauki nowych zagadnień daje wymierne efekty w postaci zdobytej i zrozumianej przez uczniów wiedzy.

Początek roku szkolnego to dobry czas by poinformować rodziców o zamiarze realizacji zajęć o tematyce zdrowego odżywiania i wprowadzeniu zasad dotyczących tego, co będą jeść dzieci w szkole. Może ustalcie jeden dzień w miesiącu lub tygodniu dniem warzyw, gdy wszyscy uczniowie podejmą wyzwanie jednego warzywa w śniadaniówce? Niech za wiedzą, przekazywaną uczniom podczas realizacji scenariuszy Dobrze Jemy idzie praktyka!

Zdajemy sobie sprawę, że gotowanie w obecnej sytuacji w szkolnej klasie jest ryzykowne i mało rozsądne. Zaplanujcie zajęcia praktyczne realizowane w szkole na bezpieczniejsze czasy a teraz motywujcie uczniów do gotowania wraz z rodzicami w domach. Wiemy z doświadczenia, że rodzice bardzo chętnie angażują się w takie wyzwania.

Na koniec zachęcamy was do przesyłania nam zdjęć otrzymanych pocztą pakietów edukacyjnych na e-mail program@szkolanawidelcu.pl.

Mamy nadzieję, że miniksiążeczki sprawią uczniom dużo radości!